polskiDeutsch
pytania i odpowiedzi                         »Strona główna

14. Dlaczego terapia manualna jest tak mało popularna w Polsce?

Bardzo obszerny program studiów medycznych w naszym kraju ani słowem nie wspomina o medycynie manualnej (chiropraktyce). Lekarze i studenci medycyny po prostu tego nie znają. Wspominają o tym tłumaczone z języka niemieckiego i angielskiego podręczniki ortopedii, neurologii, rehabilitacji. Dla medycyny konwencjonalnej (akademickiej) bóle kręgosłupa to bardzo trudny problem, który z racji swojego powszechnego występowania jest sprowadzany do normalności: "mówi się, że bóle kręgosłupa są daniną jaką płacimy za przyjęcie pozycji wyprostowanej i nie da się ich uniknąć".

Skoro nie można uniknąć bólu kręgosłupa, to rola lekarza (często lekarza rodzinnego) sprowadza się do zbadania, przepisania leków przeciwbólowych i ewentualnie rozluźniających oraz wydania skierowania na fizykoterapię lub na konsultację do neurochirurga, ortopedy. Specjaliści neurochirurgii lub ortopedii widząc brak efektów po tzw. leczeniu zachowawczym zlecają wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego i proponują najczęściej leczenie operacyjne. Szkoda, że mało kto próbuje zaproponować w odpowiednim czasie skorzystanie z medycyny manualnej, która może współpracować w procesie udzielania pomocy pacjentowi.

Przeszkodą prawdopodobnie jest to, iż było wielu przedstawicieli "wiejskiej medycyny", którzy zniechęcali chorych do leczenia konwencjonalnego, czasami kierowani chęcią zysku wykonywali tzw. zabiegi kręgarskie bez przygotowania medycznego i pomimo istnienia ewidentnych przeciwwskazań do manipulacji. Zdarzało się, że mieli sukcesy, ale zdarzały się również porażki, które musiały być "naprawiane" przez ortopedów i neurochirurgów. To zniechęciło bardzo świat lekarski. Od jakiegoś czasu można korzystać z fachowej pomocy lekarzy, nie znachorów, którzy znając podstawy medycyny opanowali również tą niełatwą sztukę, jaką jest chiropraktyka, wymagająca niewątpliwie -oprócz wiedzy medycznej- także pewnych predyspozycji manualnych i... dobrego nauczyciela.


  1. Jak tradycyjnie leczy się chorych z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa?
  2. Dlaczego leczenie farmakologiczne jest mało efektywne w przypadku bólów kręgosłupa?
  3. Jakie mogą być następstwa zaburzeń w obrębie kręgosłupa?
  4. Najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa
  5. Co można zrobić, aby ból kręgosłupa był mniej dokuczliwy?
  6. Na czym polega terapia manualna?
  7. Kto kwalifikuje pacjenta do zabiegu terapii manualnej?
  8. Jak często zaleca się poddawać manipulacji?
  9. Czy terapii manualnej poddawane są również dzieci?
  10. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z kręgosłupem?
  11. Czy w takim przypadku dziecko powinno nosić wkładkę do buta, żeby wyrównać krótsza nogę?
  12. Czy manipulacji można poddawać osoby również w starszym wieku?
  13. Lekarze jakich specjalności zajmują się Terapią Manualną?
  14. Dlaczego terapia manualna jest tak mało popularna w Polsce?
  15. Dlaczego lekarze wykonujący terapię manualną kręgosłupa nie przyjmują pacjentów w przychodni, w szpitalu?
O mnie | Terapia manualna | Pytania i odpowiedzi | Doświadczenie zawodowe | Galeria zdjęć | Opinie pacjentów | Kontakt i gabinety
Gabinety terapii manualnej
ul.Kasprzaka 3A, 71-074 Szczecin 730 550 623
ul.Gierczak 37, 78-100 Kołobrzeg (606-35-35-45)

Deutsch