polskiDeutsch
pytania i odpowiedzi                         »Strona główna

2. Dlaczego leczenie farmakologiczne jest mało efektywne w przypadku bólów kręgosłupa?

Ponieważ nie likwidują przyczyny bólu, a tylko go wyciszają, dając choremu fałszywe poczucie zdrowienia. Gdyby podanie leków było poprzedzone manipulacją - w wielu przypadkach efekty leczenia bólów kręgosłupa byłyby o wiele lepsze! Analizując powyższy przykład (pytanie 1):

W wyniku tego błahego z pozoru urazu na skutek zadziałania dużych sił dochodzi do powstania niewielkich przemieszczeń w obrębie stawów kręgosłupa lub stawów krzyżowo-biodrowych i tak zwanych zablokowań czynnościowych. Od tego momentu dochodzi do odruchowego przykurczu mięśni i związanego z tym bólu. Stosowanie leku przeciwbólowego i rozluźniającego mięśnie przyniesie tylko chwilową ulgę, ale nie zlikwiduje przyczyny bólu.

Odwrócenie mechanizmu urazu i przywrócenie prawidłowego ustawienia kręgów lub stawów krzyżowo-biodrowych(manipulacja) wykonane w odpowiednim czasie, może w takim przypadku zadziałać przyczynowo i zlikwidować dolegliwości. Nie zrobią tego nagminnie stosowane leki zwiotczające mięśnie w połączeniu z lekami przeciwbólowymi, ponieważ jest to wbrew naturze. Przykurcz mięśniowy i ból są reakcją obronną na sytuację, do której doszło, więc jeżeli się tego nie poprawi, nie odblokuje- od tego momentu cały kręgosłup pracuje nieprawidłowo i po jakimś czasie dochodzi w konsekwencji do tworzenia się wypukliny lub przepukliny krążka międzykręgowego. Jeśli nie wykona się manipulacji po takim urazie, organizm człowieka zaadoptuje się do danej sytuacji i po kilku lub kilkunastu dniach pacjent ma fałszywe poczucie wyzdrowienia - "jak gdyby nic się nie stało!". Niejednokrotnie jednak pochylenie się do umywalki lub powstanie z fotela lub krzesła, czy wieszanie firanek powodują nawrót dolegliwości, lecz z reguły już o większym nasileniu. Sytuacja się pogarsza i gdy zawodzą już leki, nie wystarczy fizykoterapia i masaże, a nie usunięta przyczyna prowadzi nieuchronnie do pogłębiania się choroby.

Podstawową zasadą, która powinien kierować się pacjent powinno być "lepiej zapobiegać niż leczyć", a jeśli leczyć to nie samemu tylko u wykwalifikowanej osoby z doświadczeniem! Wielu pacjentom można byłoby pomóc we wczesnej fazie choroby, gdyby odpowiednio wcześnie zdecydowali się na wizytę u lekarza wykonującego terapie manualną. Stosowane dopiero po manipulacji masaże, fizykoterapia i leczenie farmakologiczne byłyby wtedy o wiele bardziej efektywne i mogłyby niejednego pacjenta uchronić od groźby radykalnego działania operacyjnego.


 1. Jak tradycyjnie leczy się chorych z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa?
 2. Dlaczego leczenie farmakologiczne jest mało efektywne w przypadku bólów kręgosłupa?
 3. Jakie mogą być następstwa zaburzeń w obrębie kręgosłupa?
 4. Najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa
 5. Co można zrobić, aby ból kręgosłupa był mniej dokuczliwy?
 6. Na czym polega terapia manualna?
 7. Kto kwalifikuje pacjenta do zabiegu terapii manualnej?
 8. Jak często zaleca się poddawać manipulacji?
 9. Czy terapii manualnej poddawane są również dzieci?
 10. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z kręgosłupem?
 11. Czy w takim przypadku dziecko powinno nosić wkładkę do buta, żeby wyrównać krótsza nogę?
 12. Czy manipulacji można poddawać osoby również w starszym wieku?
 13. Lekarze jakich specjalności zajmują się Terapią Manualną?
 14. Dlaczego terapia manualna jest tak mało popularna w Polsce?
 15. Dlaczego lekarze wykonujący terapię manualną kręgosłupa nie przyjmują pacjentów w przychodni, w szpitalu?
O mnie | Terapia manualna | Pytania i odpowiedzi | Doświadczenie zawodowe | Galeria zdjęć | Opinie pacjentów | Kontakt i gabinety
Gabinety terapii manualnej
ul.Kasprzaka 3A, 71-074 Szczecin 730 550 623
ul.Gierczak 37, 78-100 Kołobrzeg (606-35-35-45)

Deutsch