polskiDeutsch
pytania i odpowiedzi                         »Strona główna

6. Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna-chiropraktyka (potocznie określana kręgarstwem), jest naturalnym i nieinwazyjnym sposobem udzielania pomocy chorym z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa i układu ruchu. Istnieje wiele różnych metod, które mają jednak wspólne cechy - polegają one na odblokowaniu zablokowań w obrębie kręgosłupa, a także przywróceniu prawidłowego ustawienia kręgów w celu zmniejszenia nierównomiernego ucisku na krążki międzykręgowe, który to ucisk powoduje powstawanie wypukliny, a następnie przepukliny jądra miażdżystego. Zabieg terapii manualnej polega na leczniczym oddziaływaniu poprzez odpowiedni ucisk w określone miejsca w pobliżu kręgosłupa w celu prawidłowego ustawienia przemieszczonych kręgów. Wykonuje się go na specjalnym stole manipulacyjnym, który swoim wyglądem przypomina leżankę lub stół do masażu.

Poprzez odpowiednie ułożenie pacjenta na leżance, wykonuje się uciski i pchnięcia przypominające tzw. wymuszoną gimnastykę. Zabiegi te są bezbolesne, ponieważ do ich wykonania nie używa się dużo siły. Wiele zależy od metody i umiejętności wykonującego zabieg, lecz także od samego pacjenta, który napinając mięśnie może utrudniać manipulację. Czasami przez dzień lub dwa po zabiegu można odczuwać nasilenie dolegliwości bólowych. Duży wpływ na tzw. kryzys po zabiegu chiropraktycznym ma reakcja pacjenta w trakcie manipulacji.

Jeżeli pacjent jest bardzo obolały i np. zbyt długo zwlekał z przyjściem do gabinetu - to już samo układanie pacjenta w odpowiedniej pozycji na stole manipulacyjnym może być bolesnym i nieprzyjemnym doznaniem, a wykonywane uciski mogą być również odczuwane jako ból. Jeśli manipulacji poddaje się osoba, która w trakcie zabiegu spina się, denerwuje i stawia opór-taka manipulacja również nie będzie w pełni efektywna i pacjent może dzień lub dwa po jej wykonaniu przeżywać tzw. kryzys. Obdarzenie zaufaniem lekarza wykonującego zabieg terapii manualnej znacznie ułatwia przeprowadzenie manipulacji u cierpiącego pacjenta.

Kolejny zabieg, wykonywany tydzień lub dwa tygodnie później - jest już z reguły łatwiejszy do przeprowadzenia.Pacjent czuje się spokojniej i pewniej, jest już mniej obolały i nie stawia oporu w trakcie wykonywania manipulacji, ponieważ już wie na czym taki zabieg polega i czego może się spodziewać. Często się zdarza, że to właśnie ten drugi, korygujący zabieg jest bardziej efektywny od pierwszego.


 1. Jak tradycyjnie leczy się chorych z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa?
 2. Dlaczego leczenie farmakologiczne jest mało efektywne w przypadku bólów kręgosłupa?
 3. Jakie mogą być następstwa zaburzeń w obrębie kręgosłupa?
 4. Najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa
 5. Co można zrobić, aby ból kręgosłupa był mniej dokuczliwy?
 6. Na czym polega terapia manualna?
 7. Kto kwalifikuje pacjenta do zabiegu terapii manualnej?
 8. Jak często zaleca się poddawać manipulacji?
 9. Czy terapii manualnej poddawane są również dzieci?
 10. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z kręgosłupem?
 11. Czy w takim przypadku dziecko powinno nosić wkładkę do buta, żeby wyrównać krótsza nogę?
 12. Czy manipulacji można poddawać osoby również w starszym wieku?
 13. Lekarze jakich specjalności zajmują się Terapią Manualną?
 14. Dlaczego terapia manualna jest tak mało popularna w Polsce?
 15. Dlaczego lekarze wykonujący terapię manualną kręgosłupa nie przyjmują pacjentów w przychodni, w szpitalu?
O mnie | Terapia manualna | Pytania i odpowiedzi | Doświadczenie zawodowe | Galeria zdjęć | Opinie pacjentów | Kontakt i gabinety
Gabinety terapii manualnej
ul.Kasprzaka 3A, 71-074 Szczecin 730 550 623
ul.Gierczak 37, 78-100 Kołobrzeg (606-35-35-45)

Deutsch