polskiDeutsch
terapia manualna                         »Strona główna

Na czym polega manipulacja kręgosłupa (chiropraktyka)?

Manipulacja (terapia manualna) jest szczególną dziedziną fizjoterapii, nie jest masażem. Zmiany w kręgosłupie i tzw. przesunięcia kręgów powodują ucisk na nerwy i rdzeń kręgowy, co zaburza stan zdrowia, wyzwala silny ból i przyczynia się do powstawania wielu chorób. Istota manipulacji polega na korygowaniu ułożenia kręgów i stawów międzykręgowych, co poprawia funkcjonowanie kręgosłupa i zmniejsza ucisk na nerwy i rdzeń kręgowy powodując ustąpienie lub zmniejszenie bólu.

Zabieg przeprowadzany jest na specjalnym stole manipulacyjnym. Pacjent kładzie się na nim, a wykonujący manipulację lekarz-chiropraktyk układa pacjenta w odpowiednich pozycjach. Pozycje te umożliwiają lekarzowi wykonanie precyzyjnego i bezbolesnego pchnięcia odblokowującego zablokowany segment kręgosłupa lub stawu. Używane podczas zabiegu siły są niewielkie, a odblokowanie odbywa się dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki.

Wskazania do terapii manualnej

Przeciwwskazania

Jak często wykonuje się takie zabiegi?

Częstość manipulacji (terapii manualnej) ustala się indywidualnie w zależności od stanu i potrzeb pacjenta, średnio dwie do trzech manipulacji w pierwszym miesiącu leczenia, potem coraz rzadziej, aż uzyska się poprawę pozwalającą na jedną do dwóch wizyt kontrolnych w roku.

Zalety terapii manualnej kręgosłupa

Pierwszym w Polsce, który stosował terapię manualną kręgosłupa metodą dr Ackermanna (szwedzkiego lekarza ortopedy) był wybitny terapeuta chiropraktyk Simon Westring (obywatel Szwecji polskiego pochodzenia), który praktykował w Szczecinie i u którego zdobywałem doświadczenie.



O mnie | Terapia manualna | Pytania i odpowiedzi | Doświadczenie zawodowe | Galeria zdjęć | Opinie pacjentów | Kontakt i gabinety
Gabinety terapii manualnej
ul.Kasprzaka 3A, 71-074 Szczecin 730 550 623
ul.Gierczak 37, 78-100 Kołobrzeg (606-35-35-45)

Deutsch